Każda osoba borykająca się ze sprawą wymagającą rozprawy sądowej chciałaby, aby przed sądem reprezentował ją profesjonalista. Szukając dobrego fachowca zazwyczaj pierwszą rzeczą jest skorzystanie z opinii własnych znajomych, czy rodziny. Jednak adwokat lub radca prawny reprezentujący kolegę np. w sprawie spadkowej nie musi być specjalistą w dziedzinie, w której my szukamy pomocy, bowiem nie ma prawnika, który byłby specjalistą w każdej dziedzinie prawa.

Co charakteryzuje dobrego adwokata ?

Szukając dobrego prawnika przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, czy posiada on doświadczenie w dziedzinie prawa, w której mamy problem i z którą chcemy się do niego udać. Jeśli wybieramy się do danej kancelarii prawnej pierwszy raz warto na pierwszym spotkaniu zapytać, czy dany prawnik prowadził już wcześniej podobne sprawy sądowe. Można również wypytać, czy sprawy te były pojedynczymi przypadkami, czy jest on raczej specjalistą w tej konkretnej dziedzinie.

Podczas pierwszej wizyty należy również pamiętać, że żaden prawnik, czy też radca prawny nie ma wyuczonego całego kodeksu na pamięć i nie przytoczy nam obowiązujących przepisów z głowy. Czasem skomplikowane sprawy wymagają głębszego zaznajomienia się z tematem i przeanalizowania obowiązujących przepisów.

Warto również zdawać sobie sprawę, że każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia do tematu. Pozytywne poprowadzenie sprawy zależy w głównej mierze od wielu czynników takich jak ilość świadków, dowodów, a nawet składu sędziowskiego, a nie tylko pracy prawnika. Każdy prawnik powinien prowadzić sprawy sądowe z jak największą starannością i dokładnością. Obiecywanie klientowi wygranej sprawy za wszelką cenę może budzić wątpliwości co do skuteczności danego prawnika i świadczyć jedynie o chęci zdobycia kolejnego klienta. Adwokat po uzyskaniu odpowiedzi na wszystkie pytania w danej sprawie powinien realnie ocenić możliwości szans na wygraną. Ponadto obsługa prawna obejmuje również uświadomienie swojego klienta na temat możliwości wystąpienia zagrożeń.

Czy dobry adwokat to drogi adwokat ?

Poszukując dobrego prawnika nie należy sugerować się jedynie ceną za jego usługi. Samo zdobyte przez wiele lat doświadczenie oraz poświęcenie czasu na odpowiednie przygotowanie się prawnika do danej sprawy ma swoją cenę. Jednak obecnie na rynku pojawia się coraz więcej kancelarii prawniczych, więc przez wzrost konkurencji ceny za dobre usługi prawnicze nie są wygórowane. Należy się jednak wystrzegać ofert prawniczych za kusząco niską stawkę, ponieważ dobry prawnik zna wartość swojej pracy.

Poszukując prawnika, który będzie nas reprezentował przed sądem należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wykształcenie oraz doświadczenie w danej dziedzinie prawa. Ilość poprowadzonych i wygranych spraw świadczy o jego fachowości i profesjonalnym przygotowaniu do tematu. Dobry prawnik, tak jak Joanna Karolak Kancelaria adwokacka to taki, który nie tylko będzie skutecznie walczył przed sądem o wygranie sprawy, ale również pomoże, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji bez względu na porę.